Пропріоцептивна нейром’язова фасилітація, більш відома як PNF-терапія, є окремою методикою кінезотерапії. В основі методу лежать принципи анатомії, нейрофізіології, які дають змогу відновлювати втрачені рухові функції. Використання методики PNF запобігає появі посттравматичних ускладнень, важких наслідків після перенесеного інсульту чи хірургічного лікування.
Як правило, реабілітологи складають план лікування для кожного пацієнта індивідуально, враховуючи його фізичний стан, вік. Лікувальна дія допомагає хворому коригувати рухи, міміку. Курс PNF -терапії повертає здатність утримувати рівновагу та відчувати власне тіло.
Суть методики PNF-терапії
Фасилітація – це дія фізіотерапевта спрямована на полегшення проходження нервових імпульсів, допомога у виконанні дій.
Повноцінний курс PNF -терапії можна пройти лише в умовах клініки, де працюють фахівці у галузі реабілітаційної медицини. Нейром’язова активація – це не просто масаж, це метод, що вимагає відповідального професійного підходу. Тільки грамотний PNF -терапевт допоможе хворому відновити втрачені функції, м’язові та рухові навички.
Протягом кожного сеансу впродовж курсу лікар-реабілітолог опрацьовує всі групи м’язів. Одночасна дія на всі м’язові групи, як на уражені, так і на здорові, сприяє відновленню моторних функцій. Комплексне опрацювання необхідне, тому що всі м’язові волокна пов’язані між собою, пошкоджений м’яз завжди працює лише разом з іншими.
Кожне заняття зі спеціалістом складається з кількох етапів:
- Розтяжка – необхідна процедура перед кожним тренуванням. Пацієнту як спортсмену в будь-якій дисципліні готують м’язи. Здійснюється попередня розминка всіх груп м’язів для підвищення їх еластичності. Розтяжка сприяє попередженню травматизації, знижує болючі відчуття.
- Інтенсивне навантаження із опором. На певні ділянки тіла лікарем виявляється скручування, стиснення, розтяг або тиск. При цьому пацієнт на прохання спеціаліста намагається напружувати м’язи, чинити опір. Протидія відбувається як штовхання, опору тиску, потягування. У ході занять фізіотерапевт задає спрямовану дію, формує опір та допомагає виконувати рух у максимально можливій амплітуді. Таким чином, формується м’язовий корсет у уражених ділянках тіла.
У ході сеансу послідовно розробляються всі групи м’язів від периферії до центру, наприклад, від кистей рук до ліктьового, а потім до плечового суглоба.
Показання до процедури
Курс PNF -терапії показаний при комплексному лікуванні або в період реабілітації при наступних захворюваннях:
- стан після перенесеного інсульту для відновлення рухових функцій;
- для усунення наслідків травм;
- міжхребцеві грижі;
- суглобові болі;
- ДЦП;
- сколіоз, патологія постави;
- остеохондроз;
- розсіяний склероз;
- паралічі, контрактури, парези;
- хвороба
- травми спинного та головного мозку;
- переломи хребта, кінцівок, вивихи;
- невропатія
- неврит різної локалізації;
- відновлювальний період після операції на хребті, суглобах.
Повноцінний курс PNF -терапії у Львові можна пройти у реабілітаційному центрі “FIZIO 360”. Реабілітологи нашого центру складають індивідуальні програми для кожного пацієнта з урахуванням даних анамнезу та рівнем загального стану.