Лімфодренажний масаж після мастектомії

Лімфостаз руки після видалення молочної залози є серйозним ускладненням, яке прогресує через порушення руху лімфотоку. Під час мастектомії – операції з видалення грудей з приводу раку, відбувається травмування або повне висічення лімфатичних вузлів та судин. В результаті в тканинах порушується процес лімфовідтоку, рідина застоюється, тому що не може залишити організм лімфатичними шляхами. Рідина інтенсивно накопичується в сполучних тканинах, викликаючи набряклість верхньої кінцівки.

Чому виникає лімфостаз руки після операції?

Під час операції мастектомії може видалятися не тільки молочна залоза, а й лімфатичні вузли та судини. Внаслідок зменшення кількості лімфатичних судин утруднюється відтік лімфи з верхньої кінцівки та починає розвиватися набряк на руці.

Ступінь розвитку постмастектомічного набряку залежить від кількості видалених лімфатичних вузлів, а також від того, наскільки значущі лімфатичні судини були у початковому відтоку лімфи.

Перші симптоми лімфедеми руки

Початкові прояви лімфедеми мають більший косметичний дефект. Спочатку з’являється набряклість кисті руки. Потім набряк поширюється на передпліччя та плече. Можуть турбувати відчуття важкості, розпирання у руці, складніше виконувати звичайні рухи. За зовнішніми ознаками рука стає припухлою, можуть залишатися сліди на шкірі від перснів, браслета, наручного годинника.

Діагностика та консультація

Консультація починається з ретельного збору скарг та анамнезу. На прийомі фізіотерапевт визначає щільність набряку та проводить заміри руки, які будуть потрібні для контролю над процесом зменшення набряклості надалі. При необхідності можуть направляти пацієнта на ультразвукове ангіосканування верхніх кінцівок.

Профілактика

Звести до мінімуму ризик розвитку постмастектомічного набряку верхньої кінцівки та попередити його рецидиви допоможе:

  • профілактика лімфостазу після видалення молочної залози повинна починатися одразу після операції та не повинна припинятися все подальше життя;
  • уникати будь-яких провокуючих факторів, які можуть негативно впливати на хвору руку (травми, здавлювання одягом або предметами, підйом тяжкості, різкі рухи, куріння, алкоголь, перепади температур тощо);
  • забезпечувати щоденний відпочинок для верхньої кінцівки (щонайменше 1 години);
  • дотримуватися помірної фізичної активності, щодня виконувати спеціальний комплекс вправ та дихальну гімнастику;
  • постійно проводити протинабрякову терапію медикаментозними та медикаментозними методами(пневматична компресія, лімфодренажний масаж тощо).

Основним методом реабілітації після мастектомії є ЛФК та лімфодренажний масаж кінцівки.

Методика виконання

Лімфодренажний масаж має низку відмінних рис. Рухи масажиста в даному випадку завжди плавні, повільні та з легкими натискаючими рухами. На відміну від інших видів масажу, вплив більш м’який. Фахівець розминає тіло строго в тому напрямку, в якому циркулює лімфа. Одночасно відбувається ретельне опрацювання точок, в яких знаходяться лімфатичні вузли. Це призводить до прискорення відтоку сполучної рідини, очищення клітин та активізації обмінних процесів.